В зв’язку з виконанням особливо важливих завдань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від14 липня 2010 р.№ 621 «Про посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг» та з метою надання житлових субсидій за спрощеним порядком з серпня 2010 року житлові субсидії для громадян стають доступнішими.
Субсидія є безповоротною допомогою держави і її отримання не несе за собою зміни форми власності на житло. Вона призначається для відшкодування на оплату користування та утримання житла (ЖКП) або на придбання скрапленого газу та твердого палива (СГТП). При цьому субсидія на СГТП призначається, якщо житло не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення. Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 6 місяців, а на оплату природного газу, що споживається на індивідуальне опалення- на опалювальний період з жовтня по квітень включно. Субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива призначається один раз на рік.
Право на призначення субсидії мають зареєстровані власники житлового приміщення, на яких відкрито особові рахунки в організаціях-надавачах послуг. При цьому, згідно спрощеного порядку надання субсидії, до органу соціального захисту подається заява, декларація, довідки про доходи працюючих членів сім’ї, довідки про отримання доходу від здачі земельного паю в оренду. У разі, якщо сім’я складається лише з пенсіонерів та інших непрацездатних громадян, надано право сплачувати за житлово-комунальні послуги не більше 10% сукупного доходу сім’ї. Сім’ї, в яких є працездатні особи, мають платити не більше 15% сукупного доходу сім’ї. Наявність заборгованості по організаціях- надавачах послуг не є перешкодою для одержання субсидії. Передбачено, що заявники при заповненні декларації дають згоду для перевірки відомостей про доходи та майновий стан всіх зареєстрованих у житловому приміщенні та осіб, що проживають окремо і несуть відповідальність за вказану інформацію. В разі подання неповних чи недостовірних даних в субсидії може бути відмовлено або припинено її надання.
Субсидія не призначається, коли у житловому приміщенні зареєстровані громадяни працездатного віку, що не працювали та не навчались на денних відділеннях навчальних закладів, не зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу протягом трьох місяців перед зверненням (крім осіб, які доглядають дітей до 3-х років; які доглядають за інвалідами 1 гр., дітьми-інвалідами віком до 16 років, а також за особами, що досягли 80-річного віку; які мають 3-х і більше дітей до 16-ти років); якщо власник або члени його сім’ї мають у володінні у сукупності більше, ніж одне житлове приміщення, загальна площа яких у сумі перевищує встановлені норми; у випадку придбання житлового приміщення протягом року перед зверненням; у випадку придбання товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 10 прожиткових мінімумів для сім’ї протягом року перед зверненням. Виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім’ях, які не мають права на субсидію на загальних підставах рішенням комісії, створеної при районній державній адміністрації при обстеженні матеріально-побутових умов сім’ї субсидія може призначатись як виняток.
Субсидія призначається за наявності різниці в оплаті за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання з урахуванням пільг та обсягом визначеного обов’язкового відсотка платежу (10% чи 15%). При цьому норма володіння загальною площею житла встановлена, виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.
Документи, які необхідно надати для отримання субсидії:
Паспорт або інший документ, що посвідчує особу громадянина, який подає заяву.
Заяву
Декларацію про доходи та майновий стан всіх зареєстрованих та членів їх сімей, які зареєстровані за іншою адресою
Довідки про доходи всіх працездатних осіб.
Ідентифікаційний номер.
Розрахункові книжки за комунальні послуги.